fbpx

ליה סלומון: ההצגה חייבת להימשך

למרות המלחמה והקשיים, שחקני האופרה הקלה בנגב מעלים את המחזמר הקומי הנודע “איך להצליח בעסקים מבלי להתאמץ”. השחקנית הצעירה, ליה סלומון, משתפת אותנו בהתלבטויות ובהכנות

שמי ליה סלומון בת 17, אני שחקנית וגרה בקיבוץ חצרים.

שנת הלימודים של תשפ”ד התחילה עבורי ברגל ימין, בכיתה י”א במגמה לפסיכולוגיה, בקבוצת המצוינות של בית הספר למשחק גודמן, בו אני לומדת כבר שנה שלישית. אחד החברים שהשתתף איתי בהפקה הקודמת שלח לי ב-5 באוקטובר הודעה על אודישן למחזמר “איך להצליח בעסקים מבלי להתאמץ” שעולה בשפה האנגלית על ידי תיאטרון לוגון (האופרה הקלה בנגב LOGON – The Light Opera Group of the Negev). פניתי אליהם וקבעו לי אודישן ב-9 באוקטובר.  אבל אתם כבר יודעים מה קרה ב 7.10. האודישן, כמובן נדחה.

אחד מחברי לוגון, לואיס הר נחטף והרבה חברים, כולל הבמאי פונו. מאז, כולנו התחברנו לפגישות בזום, כדי לדעת מה יקרה השנה.

הקלה גדולה כשלואיס הר שוחרר

למרות הכל הקבוצה החליטה לקיים את הפקה. אחרי 3 חודשים נקבעו אודישנים חדשים וב-15 בינואר עברתי את האודישן ואמא שלי הצטרפה כרקדנית!  אחרי חודש של ליהוקים התחלנו בחזרות ב-4 בפברואר וכמה ימים מאוחר יותר כולנו הוקל לכולנו כשלואיס הר שוחרר. בהמשך הוא אפילו ביקר אותנו בחזרה.

התחלנו עם 3 חזרות בשבוע של 3 שעות בניסיון להדביק את הפער שאיבדנו למלחמה ולהיות מוכנים להעלאת ההצגה בזמן. החזרות בלוגון אמנם עזרו להשכיח את המצב העגום אך אי אפשר באמת לשכוח. בהזדמנות אחת לא הצלחנו לעשות חזרה בגלל האזעקות, שני שחקנים נאלצו לעשות חזרה בסלון של הכוראוגרפית שלנו בזמן שאני הייתי איתם בזום. אבל אני יכולה להגיד שלמרות כל הקשיים שהמלחמה הזו הביאה איתה אנחנו עושים הכל ונותנים את הכל בכדי שנוכל להעלות את המחזמר, שהוא מחזמר קומי ולהביא קצת שמחה וכיף לאנשים בישראל.

השנה הזו הייתה קשה לכולם עם המלחמה הנוראית הזאת. אנחנו גרים בקיבוץ בדרום ולא היה קל לעבור את החודשים הראשונים. אנחנו בתהליך קליטה של אנשי קיבוץ בארי, שחוו את האובדן הגדול ביותר. בניית השכונות המיועדות להם בתהליך מתקדם, ואני מעורבת בסדנאות שהעבירו לנו לגבי תהליך הקליטה בתוך הקיבוץ אך עוד לא יצא לי להכיר אותם עדיין. לי ולמשפחתי נוסף גם ציון עשור למוות של אבא שלי, אבל למצוא קבוצה כמו לוגון, שהיא כמו משפחה, ולשחק במחזמר יחד עם אמא שלי, אפשרו לי להמשיך למרות כל הקשיים. אני מאמינה ש״ההצגה חייבת להמשיך״.

רוקדת ושרה כבר מהגן

אני רוקדת שרה ומשחקת, מהיום שאני זוכרת את עצמי. התחלתי לרקוד בלט קלאסי בגן. ביסודי התחלתי ללמוד גם בלט מודרני. בכיתה ו’ עברתי לרקוד היפהופ, רקדתי באולפנה למחול שבקיבוץ חצרים, בו אני גרה ורקדתי בו עד שהחוג נסגר.

אני גם שרה מאז הגן. בבית הספר היסודי  שרתי במקהלה של בית הספר שלי והייתי בחוג פיתוח קול. בסוף כל שנה של בית הספר היסודי הקלטתי שיר והופעתי איתו.

לאחר מכן התקבלתי להרכבים המוזיקליים בתיכון שלי אבל נאלצתי לעזוב כי בדיוק התחלתי ללמוד בגודמן (בית ספר למשחק) והעדפתי להתמקד בזה. אחרי שנה התקבלתי  לקבוצת המצוינות הייצוגית שנפגשת פעמיים בשבוע ומעלה מופע בסוף השנה. בשנה שעברה השתתפתי במחזה במסגרת טקס יום השואה של עיריית באר שבע והשנה אני משתתפת בהפקה של לוגון.

לשחק ולשיר באנגלית בלהקה שיש בה גם שחקנים מקצועיים זה בהחלט אתגר חדש ומרגש. לשמחתי אני דוברת אנגלית שוטפת וגם פורטוגזית וספרדית, כי אמא עלתה מברזיל ואבא נולד בארץ אך ידע ספרדית מהוריו (סבא וסבתא שלי) שעלו מארגנטינה ופולין.

מחזמר שכיכב על במות ברודווי

“איך להצליח בעסקים מבלי להתאמץ” הוא מחזמר שנכתב על פי ספר שיצא לאור ב-1952 מאת שפרד מייד ועלה לראשונה בברודווי ב-1961. קצת אחרי, ב-1967 הופק כסרט קולנוע. המחזמר זכה בשבעה פרסי טוני, בפרס מעגל המבקרים ובפרס פוליצר לדרמה לשנת 1962 והוצג 1,417 פעמים.

הסיפור עוסק בצעיר שאפתן בשם ג’יי פיירפונט פינץ’, אשר נעזר בספר “איך להצליח בעסקים מבלי להתאמץ” כדי להתקדם בעסקים. בעזרת ההבנה של עולמם הקטנוני הצמא להערצה של בני האנוש והפעלת מניפולציות שונות, הוא מצליח להתקדם ממשרה של מנקה חלונות, עד למשרת יו”ר מועצת המנהלים של חברת ויקט העולמית.

בשנת 1995 המחזמר הועלה מחדש, באותו התיאטרון הניו יורקי ברחוב 46 בו עלה לראשונה, הפעם בכיכובו של מתיו ברודריק ובמלאת 50 שנה למחזמר, הוא הועלה פעם נוספת על בימות ברודווי, בכיכובו של דניאל רדקליף.

תירגמו אותו לעברית חיים חפר ואהרן מגד והוא הוצג בישראל לראשונה ב-1965 בתיאטרון אלהמברה בהפקתו של גיורא גודיק ובבימוי של הארי וולבור.

ליה סלומון: ההצגה חייבת להימשך

תיאטרון קבוצת לוגון נוסד בשנת 1981 על ידי ד”ר אד שפיץ, רופא אלרגולוג, בעל קול בריטון ייחודי שעלה לישראל מארצות הברית והתיישב בנגב. התיאטרון זכה לשבחים מקהילת התיאטרון ואף הוציא משורותיו כמה שחקנים ידועים.

חברי הקבוצה מהווים קהילה תומכת גם לחברים שפונו, וחלקם עדיין לא חזרו הביתה וכנראה ישתתפו השנה רק כקהל.

מתי ואיפה?

המחזמר יבוצע באנגלית עם כתוביות בעברית. הצגת הבכורה תתקיים באופקים ב 17.6 ובהמשך במודיעין ב 23.6, בתיאטרון ירושלים ב 30.6, בבית יד לבנים ברעננה ב 2.7, בנתניה ב 4.7 ובבאר שבע ב 7.7.

פרטים וכרטיסים באתר  www.negevlightopera.com

  • הצילום מתוך החזרות: ליה סלומון באמצע. צילום: אביטל כהן

עוד בנושא

commentIcon

הורים למתבגרים / מתבגרות?

גם אנחנו!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אחת לשבוע כתבה חשובה ומעניינת על ההתמודדות עם התבגרות הילדים שלנו בעידן הנוכחי.