fbpx

איך לגרום לילד לדבר על רגשות

עידוד בני נוער לשתף ולדבר על רגשותיהם חיוני לרווחתם הרגשית, לדינמיקה של מערכת היחסים ולהתפתחות האישית שלהם. כשבני נוער מתמודדים עם אינספור אתגרים ואי ודאויות שיכולים להשפיע על בריאותם הנפשית ועל האושר הכללי שלהם, חשוב לטפח תקשורת פתוחה וליצור סביבה תומכת שבה רגשות זוכים להכרה, תוקף וכבוד. במאמר זה, אנו חוקרים את החשיבות של עידוד בני נוער לחלוק את רגשותיהם, תוך הדגשת היתרונות לרווחתם הרגשית, למערכות היחסים ולמודעות העצמית שלהם ונותנים מספר עצות שעשויות לסייע לכם, ההורים, לפתוח את ליבם של המתבגרים שלכם ולגרום להם להיחשף בפניכם, לפחות קצת.

שנות העשרה מתאפיינות לרוב במשחקי גומלין מורכבים של רגשות, כאשר מתבגרים מנווטים את המעבר מילדות לבגרות. עם זאת, אין זה סוד שבני נוער, בנים ובנות כאחד, נוטים להסתגר ולשתף פחות ברגשותיהם בהשוואה לילדים צעירים או מבוגרים. ניתן לייחס את התופעה הזו לגורמים שונים:

 • לחצים חברתיים – מתבגרים עשויים לחוש לחץ להתאים את עצמם לציפיות החברתיות של גבריות או נשיות, שלעיתים קרובות מונעים ביטוי רגשי. בנים, בפרט, עשויים להרגיש שהם נאלצים לדבוק בנורמות המגדריות המסורתיות המונעות פגיעות ורגישות.
 • פחד משיפוטיות – בני נוער עשויים לחשוש שבני גילם ישפטו אותם או ילעגו להם על שהביעו את רגשותיהם בגלוי. הם עשויים לחשוש שמא ייתפסו כחלשים או ‘לא מגניבים’, מה שיוביל אותם להדחיק את רגשותיהם במקום להסתכן בדחייה חברתית.
 • היעדר מיומנויות תקשורת – מתבגרים עשויים להיאבק בביטוי רגשותיהם ביעילות, וחסרים את אוצר המילים או מיומנויות התקשורת להביע את עצמם באופן מלא. זה יכול להוביל לתסכול וחוסר רצון להשתתף בשיחות על רגשות.
 • דאגות פרטיות – בני נוער מעריכים וקנאים לפרטיות ולאוטונומיה שלהם, ומעדיפים לשמור את מחשבותיהם ורגשותיהם לעצמם במקום לחלוק אותם עם אחרים, כולל הוריהם.

למה חשוב לעודד מתבגרים לדבר על רגשותיהם?

מבוגרים, מתבגרים וילדים כאחד צריכים לשתף ולשוחח על רגשותיהם. יש לכך מגוון סיבות שקשורות לרווחה הכללית, לפיתוח מיומנויות תקשורת, מודעות עצמית ועוד. בואו נבחן את הסיבות הללו לעומקן:

 • רווחה רגשית – שיתוף ברגשות מאפשר לבני נוער לעבד ולנהל את רגשותיהם בצורה יעילה, תוך הפחתת הסיכון למיסוך רגשות שליליים או להתפתחותם של  מתח וחרדה מכריעים. על ידי ביטוי רגשותיהם, בני נוער יכולים לקבל הבנה טובה יותר של עצמם ולפתח מנגנוני התמודדות בריאים מול אתגרי החיים.
 • בניית אמון וחיבור – תקשורת פתוחה מטפחת אמון ומחזקת קשר הורה ילד. כאשר בני נוער מרגישים בנוח לחלוק את מחשבותיהם ורגשותיהם עם משפחותיהם, סביר יותר שהם יחפשו תמיכה והכוונה בעת הצורך, שיטפחו תחושת ביטחון ושייכות בתוך התא המשפחתי.
 • פתרון בעיות ופתרון קונפליקטים – דיבור על רגשות מאפשר לבני נוער לבטא את הצרכים, החששות והגבולות שלהם, מה שמקל על פתרון בעיות וקונפליקטים. על ידי הבעת נקודות המבט שלהם והקשבה לאחרים, בני נוער יכולים להתמודד עם חילוקי דעות וקונפליקטים בצורה יעילה יותר, תוך טיפוח מערכות יחסים בריאות ומיומנויות תקשורת.
 • מודעות לבריאות הנפש – שיתוף רגשות מקדם את המודעות לבריאות הנפש. על ידי נורמליזציה של שיחות על רגשות ורווחה נפשית, בני נוער נוטים יותר לפנות לעזרה כשהם נאבקים עם דיכאון בגיל ההתבגרות, חרדה או אתגרים רגשיים אחרים, ובכך להפחית את הסיכון למחלות נפש לא מטופלות ולקדם התערבות מוקדמת ותמיכה.
 • שיפור מודעות עצמית וקבלה עצמית – שיח על רגשות מעודד בני נוער לפתח מודעות עצמית וקבלה עצמית רבה יותר, ומעצים אותם לאמץ את החוזקות, החולשות והאיכויות הייחודיות שלהם. על ידי חקר הרגשות והחוויות שלהם, בני נוער יכולים לטפח תחושה חיובית של הערכה עצמית וזהות, לקדם צמיחה אישית וחוסן.
 • שיפור מיומנויות תקשורת – השתתפות בשיחות פתוחות וכנות על רגשות עוזרת לבני נוער לפתח מיומנויות תקשורת חיוניות, כגון הקשבה פעילה, אמפתיה ואסרטיביות. כישורים אלו הם בעלי ערך לא רק בקשרים משפחתיים אלא גם בחברות, מערכות יחסים רומנטיות וקריירה עתידית, מה שמשפר את יכולתם של בני נוער לנווט בהקשרים חברתיים ואינטראקציות שונות.

בסך הכל, עידוד בני נוער לשתף ולדבר על רגשותיהם חיוני לרווחתם הרגשית, לדינמיקה של מערכת היחסים ולהתפתחות האישית שלהם. על ידי יצירת סביבה תומכת ומטפחת שבה רגשות זוכים להכרה, תוקף וכבוד, הורים, מטפלים ומחנכים יכולים להעצים בני נוער לבטא את עצמם בצורה אותנטית ולשגשג בכל היבטי חייהם.

האם יש סיבה לדאגה?

למרות שזה טבעי שבני נוער יהיו מסויגים יותר לגבי רגשותיהם, ישנם מקרים שבהם חוסר ביטוי רגשי עשוי להוות סיבה לדאגה. לדוגמה, אם מתבגר/ת נמנעים באופן עקבי מלדון ברגשותיהם או מפגינים מצוקה רגשית קיצונית, זה עשוי להצביע על בעיות בסיסיות כמו חרדה, דיכאון או טראומה. בנוסף, שינויים פתאומיים בהתנהגות או במצב הרוח, כגון עצבנות מוגברת, הסתגרות בחדר או נסיגה חברתית, עשויים לאותת שהם נאבקים ברגשות לא פתורים ושהם עשויים להזדקק לתמיכה והתערבות.

עם זאת, חיוני להכיר בכך שלא כל בני הנוער מבטאים את רגשותיהם באותו אופן, ולחלקם עשויים פשוט להיות מנגנוני התמודדות או סגנונות תקשורת שונים. לכן, במקום לראות את חוסר הרצון של המתבגרים לדבר על רגשותיהם כבעייתי מטבעו, חיוני לקחת בחשבון את ההקשר הרחב יותר ואת ההבדלים האישיים. לחלק מהמתבגרים אולי יהיה נוח יותר לבטא את עצמם באמצעות אמצעים יצירתיים כמו אמנות, מוזיקה או כתיבה, בעוד שאחרים עשויים להעדיף לעבד את רגשותיהם באופן פרטי באמצעות רפלקציה עצמית או יומן.

איך לעודד מתבגרים לדבר על רגשותיהם?

עידוד בני נוער לחלוק יותר עם הוריהם ולשוחח על רגשותיהם יכול להיות מאמץ מאתגר אך מתגמל, ואף יכול לתרום לחיזוק הקשרים המשפחתיים וטיפוח הבנה עמוקה יותר של המחשבות והרגשות אחד של השני. הנה כמה דרכים יצירתיות ויעילות להקל על בעיות תקשורת אצל ילדים והורים:

 • טקסים לארוחה משפחתית – השתמשו בזמן הארוחה כהזדמנות לשיחה משמעותית על ידי קביעת טקסים כגון “גבוה-נמוך” שבהם כל אחד מבני המשפחה חולק את החלקים הטובים והגרועים ביותר ביום שלו. בזמן הכנת ארוחת ערב משותפת, בני נוער עשויים להרגיש רגועים יותר ופתוחים לחלוק את מחשבותיהם וחוויותיהם, נצלו זאת.
 • טיולים משפחתיים או פעילויות משותפות – נצלו את היתרונות של פעילויות משפחתיות וטיולים משותפים כדי לנהל שיחה הרחק מהסחות דעת. סביבה שלווה וניטרלית או פעילות גופנית יכולים ליצור אווירה נוחה לבני נוער להיפתח לגבי רגשותיהם וחוויותיהם.
 • נסיעות במכוניות – השתמשו בנסיעות במכונית כהזדמנות לשיחות אחד על אחד עם המתבגרים שלכם. המרחב המצומצם והיעדר הסחות דעת יכולים לעודד דיאלוג עם ילדים באווירה קלילה ונעימה. בין אם נוסעים לבית הספר, לאימון, או שמבצעים סידורים, בני נוער עשויים להרגיש בנוח יותר לבטא את עצמם במסגרת שיחה אגבית כאשר אין לחץ ליצור קשר עין.
 • פרויקטים של אמנות או מלאכה – עסקו בפעילויות יצירתיות יחד, כגון ציור, קדרות או פרויקטים מסוג עשה זאת בעצמך, שיכולים לשמש פלטפורמה לא מאיימת לביטוי עצמי. עודדו את המתבגרים שלכם להשתמש באמנות כאמצעי לתקשר את רגשותיהם וחוויותיהם בצורה ויזואלית ומוחשית.
 • אזורים נטולי טכנולוגיה – ייעדו אזורים מסוימים בבית, כמו חדר האוכל או הסלון, כאזורים נטולי טכנולוגיה שבהם בני המשפחה יכולים להתנתק מהמסכים ולהתחבר זה לזה במקום זאת. נצלו את הזמן הזה כדי לעסוק בשיחות פנים אל פנים ובפעילויות חיבור ללא הסחת דעת של סמארטפונים או מכשירים.
 • רישום יומן או כתיבת מכתבים – עודדו את המתבגרים שלכם לנהל יומן או לכתוב מכתבים כדרך להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם באופן פרטי ורפלקטיבי. אתם יכולים גם לכתוב להם מכתבים, ולטפח דיאלוג כתוב המאפשר הרהור מחשבתי וביטוי רגשי. דרך קלילה יותר לעשות זאת היא באמצעות תכתובות וואטסאפ. מכיוון שזה ערוץ תקשורת נגיש ואינטואיטיבי עבור המתבגרים, זו יכולה להיות דרך קלילה וזורמת להניע אותם לדבר על רגשותיהם.
 • ערבי משחק משפחתיים – ארגנו ערבי משחק משפחתיים קבועים עם משחקי לוח, משחקי קלפים או חידוני טריוויה, המספקים סביבה מהנה ורגועה לתקשורת וצחוק. תוכלו למצוא גם מגוון משחקי קופסה משפחתיים שיעזרו לכם להכיר אחד את השני טוב יותר או להעביר זמן איכות משותף בכיף ובצחוק. השתמשו בערבי משחק כהזדמנות לחלוק סיפורים, זיכרונות וחוויות ולחזק יחסי משפחה.
 • התנדבות או שירות קהילתי – השתלבו בפעילויות התנדבותיות או שירות קהילתי כמשפחה, כגון הגשת ארוחות במקלט לחסרי בית או השתתפות בניקיון חוף. עיסוק במעשי חסד ושירות משותף יכול לעורר שיחות משמעותיות על אמפתיה, חמלה ואחריות חברתית.

לסיכום, 

בעוד שטבעי שבני נוער יהיו מסויגים יותר לגבי רגשותיהם, טיפוח תקשורת פתוחה ובניית  סביבה תומכת יכולים לעזור לעודד ביטוי רגשי. על ידי הכרה ברגשותיהם, אימות החוויות שלהם והצעת אוזן קשבת ללא שיפוט, הורים למתבגרים, מטפלים ומחנכים יכולים להעצים בני נוער לדבר על רגשותיהם בצורה חופשית יותר ולנווט את העליות והמורדות של גיל ההתבגרות בביטחון ובחוסן.

עוד בנושא

אין פוסטים נוספים בנושא זה
commentIcon

הורים למתבגרים / מתבגרות?

גם אנחנו!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אחת לשבוע כתבה חשובה ומעניינת על ההתמודדות עם התבגרות הילדים שלנו בעידן הנוכחי.