fbpx

התמודדות עם חרדה אצל מתבגרים

זה נורמלי לחלוטין שבני נוער יחוו חרדה; למעשה, זה חלק טבעי ובלתי נפרד מתהליך ההתפתחות שלהם ומכל מה שמתרחש במדינה בימים אלו. הלחצים של בית הספר, מערכות יחסים חברתיות, זהות עצמית ואי-ודאות עתידית יכולים כולם לתרום לתחושות של אי-נחת. אם נוסיף לכך את מרכיב המתח ואי הוודאות שנכפו עלינו בתקופה האחרונה, הרי שקיבלנו מתכון כמעט בטוח לשינויים רגשיים. 

אלו לעיתים קרובות עלולים לבוא לידי ביטוי כחרדה. עם זאת, לא כל חרדה שחווים בני נוער היא זהה, והורים צריכים להיות מודעים מתי החרדה של המתבגר שלהם הופכת להיות סיבה לדאגה. במאמר זה, נחקור מדוע בני נוער עלולים לחוש חרדה, מתי חרדה צריכה להוות דאגה, ושיטות יעילות להתמודדות עם חרדת בני נוער, תוך הדגשת החשיבות של מעורבות הורים ויצירת סביבה תומכת.

חרדה היא תגובה טבעית ללחץ, אך אצל בני נוער היא יכולה להתבטא בדרכים שונות בשל האתגרים הייחודיים העומדים בפניהם. מתבגרים מתמודדים לרוב עם:

 • לחץ אקדמי – הדרישות של בית הספר, הבחינות והקבלה ליחידות בצבא או ללימודי השכלה גבוהה יכולות להיות מכריעות.
 • דינמיקה חברתית – החיפוש אחר קבלה מהסביבה והמורכבות של חברויות ויחסים רומנטיים עלולים להוביל לחרדה.
 • גיבוש זהות – בני נוער נמצאים בתהליך של גילוי מי הם ומה הם רוצים, מה שעלול לגרום לקונפליקט וחוסר ביטחון פנימי.
 • עתיד לא בטוח – המעבר לבגרות והפחד מהלא נודע יכולים ליצור חשש לגבי העתיד.

נוכח המצב הביטחוני, בני נוער רבים חשים חרדה וזקוקים לתמיכה, עזרה והכוונה. המצב הביטחוני המתמשך ואירועי ה- 7 באוקטובר הותירו רבים המומים, הלומים ופגועים, וזה טבעי שחששות, פחדים ודאגות יהיו חלק מההתמודדויות של כולנו. אולם, חשוב לוודא שכל נער ונערה מסוגלים להתמודד עם המצב בצורה מיטבית ולפתח חוסן רגשי.

מתי לדאוג?

חרדה היא אמנם חלק טבעי מהתפתחותם של בני נוער, אבל יש רגעים שבהם היא צריכה לעורר חששות. הורים צריכים להיות ערניים במקרים הבאים:

 1. כאשר החרדה היא מוגזמת – אם החרדה פוגעת קשות בתפקוד היומיומי, כגון היעדרות קבועה מבית הספר, הימנעות ממפגשים ואינטראקציות חברתיות או השתתפות בפעילויות, היא עלולה לעורר דאגה.
 2. תסמינים גופניים – ביטויים גופניים כמו כאבי ראש כרוניים, כאבי בטן או שינויים משמעותיים בדפוסי האכילה והשינה יכולים להיות סימנים של חרדה בעייתית.
 3. נסיגה חברתית – אם מתבגר נמנע באופן עקבי ממצבים חברתיים, מבודד את עצמו או מראה שינוי דרסטי בהתנהגות החברתית שאופיינית לו, זה עשוי להצביע על בעיות עמוקות יותר.
 4. פגיעה עצמית או שימוש לרעה בסמים – מעורבות בהתנהגויות הרסניות, כגון פגיעה עצמית או שימוש לרעה בסמים, יכולה להיות קשורה לחרדה או לדיכאון.

התמודדות עם חרדת בני נוער לפי הגישה ההוליסטית

להורים יש תפקיד מרכזי בסיוע לבני נוער להתמודד עם תחושות החרדה. הנה מספר דרכים בהן תוכלו לסייע לילדכם ולתרום לרווחה הרגשית של שלו:

 • תקשורת פתוחה – עודדו שיחות פתוחות וכנות על הדאגות, הפחדים והחרדות של המתבגר שלכם. הקשבה פעילה ללא שיפוט או ביקורת היא קריטית לערוצי תקשורת פתוחים וכנות מצד המתבגר שלכם.
 • דוגמה אישית –  הורים צריכים באופן עקבי לתת דוגמה אישית ולהציג דרכים בריאות להתמודדות עם מתח וחרדה. מתבגרים משקפים לעתים קרובות את ההתנהגויות שהם צופים במשפחותיהם, ולכן יש מקום להתבוננות כנה ועבודה עצמית ומודעת.
 • למדו מיומנויות התמודדות – עזרו למתבגר שלכם ללמוד ולתרגל אסטרטגיות התמודדות, כגון נשימה עמוקה, מיינדפולנס וניהול זמן. תוכלו לתרגל את המיומנויות האלו יחד ולשתף בתחושות ובאופן שבו התרגולים משפיעים עליכם בחיי היומיום.
 • פנו לעזרה מקצועית – אם החרדה הופכת למכריעה ומתמשכת, אל תהססו לבקש הדרכה מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש המתמחה בעבודה עם מתבגרים. CBT נחשבת לאחת השיטות היעילות לטיפול בחרדות עם פסיכולוג עבור מתבגרים ומבוגרים כאחד. זה טיפול שניתן לעשות במסגרת מפגשים אישיים או קבוצתיים, באופן פרונטלי או באון-ליין.
 • צרו סביבה תומכת – מתבגרים משגשגים בסביבות שבהן הם מרגישים נתמכים ומקובלים. השתדלו להציג תמיכה בלתי מעורערת וטיפוח חוסן באמצעות הפעולות שאתם יוזמים מול המתבגר שלכם.
 • הציבו ציפיות מציאותיות – עודדו את המתבגר שלכם להגדיר לעצמו יעדים וציפיות ריאליים, תוך הפחתת הלחץ להיות מושלם.
 • עודדו טיפול עצמי – קדמו הרגלים בריאים כמו פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת ושינה מספקת.

מרחיבים את נקודת המבט מעבר לחרדה

למרות שההתמודדות עם חרדה אצל מתבגרים היא בעלת חשיבות עליונה, זה גם חיוני להכיר בכך שמתבגרים עשויים להתמודד עם שפע של אתגרים רגשיים שמתרחבים מעבר לחרדה. אלה יכולים לכלול דיכאון, מתח, ואפילו הפרעות במצב הרוח, שלעתים קרובות חולקים סימפטומים חופפים. להיות ערניים לגבי הרווחה הרגשית של המתבגר שלכם פירושו לפקוח עין גם על הנושאים הללו.

 • דיכאון – דיכאון הוא בעיה מורכבת ורצינית בבריאות הנפש שיכולה להתקיים יחד עם חרדה. זה מתבטא לעתים קרובות ברגשות מתמשכים של עצב, חוסר תקווה ואובדן עניין בפעילויות שהיו מהנות פעם. אם אתם מבחינים בנער שלכם מפגין את הסימנים הללו לאורך תקופה ממושכת, יש לפנות לעזרה מקצועית.
 • ניהול מתחים – עם הדרישות הלימודיות, פעילויות מחוץ ללימודים וחיי חברה פעילים, בני נוער יכולים להרגיש לחץ עצום. למדו את המתבגר שלכם טכניקות אפקטיביות לניהול מתח. זה עשוי להיות בעל ערך רב ולהבטיח שהם לא יהפכו למוצפים.
 • הפרעות במצב הרוח – הפרעות במצב הרוח עשויות להופיע במהלך גיל ההתבגרות. אף על פי שהם לא אמורים לעורר דאגה, חיוני להיות ערניים ולשים לב לשינויים קיצוניים במצב הרוח, אימפולסיביות ושינויים בדפוסי השינה.
 • עולם מקוון ומדיה חברתית – בני הנוער של היום חיים בעידן דיגיטלי, והאינטראקציות המקוונות שלהם יכולות להשפיע על בריאותם הנפשית. עקבו אחר הנוכחות המקוונת שלהם, למדו אותם על המלכודות הפוטנציאליות של מדיה חברתית, ועודדו הרגלים דיגיטליים בריאים.
 • מערכות תמיכה – מתבגרים נהנים ממערכות תמיכה חזקות מחוץ למשפחתם הקרובה. עודדו מעורבות בפעילויות קהילתיות, במועדונים ובחברויות המטפחות את הצמיחה וההתפתחות שלהם.
 • עידוד אוטונומיה – מתבגרים נמצאים בדרך לבגרות, וטיפוח תחושת העצמאות הוא חיוני. עודדו אותם לקבל החלטות, לנהל את האחריות שלהם וללמוד מהניסיון האישי שלהם.

לסיום,

חרדות בקרב בני נוער הן חלק טבעי מההתבגרות, אך חיוני להורים להיות מכוונים לסימנים העשויים להצביע על צורך בהתערבות, במיוחד לאור המצב הקיים. יצירת סביבה תומכת ומטפחת, מקור יציב לעידוד ומתן אסטרטגיות התמודדות יכולים לעזור למתבגרים לפתח את החוסן הדרושים להם כדי לנווט בין חרדות בני נוער. על ידי נקיטת צעדים אלו, הורים יכולים להבטיח שבני הנוער שלהם לא רק ישרדו את התקופה הסוערת הזו אלא ישגשגו ויתחזקו תוך כדי כך.

כמו כן, בסיוע לבני נוער לנווט בנוף המורכב של רווחתם הרגשית, חיוני להסתכל מעבר לחרדה ולהכיר את ההיבטים הרבים של בריאותם הנפשית. על ידי יצירת סביבה של תקשורת פתוחה, יצירת מודלים של חוסן ומתן אסטרטגיות להתמודדות עם אתגרים שונים, ההורים יכולים לצייד את המתבגרים שלהם במיומנויות לשגשג בשלב הטרנספורמטיבי הזה של החיים. 

זכרו שפנייה להכוונה מקצועית בעת הצורך היא סימן לחוזק, לא לחולשה, ויכולה לעשות הבדל עמוק ברווחתו הרגשית של המתבגר שלכם. יחד, תוכלו להבטיח שהמתבגרים שלכם לא רק ישרדו בהצלחה את העליות והמורדות, אלא ייצאו חזקים יותר, עמידים יותר ומוכנים טוב יותר למסע שלפניהם, מסע החיים.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד בנושא

commentIcon

הורים למתבגרים / מתבגרות?

גם אנחנו!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אחת לשבוע כתבה חשובה ומעניינת על ההתמודדות עם התבגרות הילדים שלנו בעידן הנוכחי.