דיאלוג עם מתבגרים

איך לדבר כך שהמתבגרים יקשיבו ולהקשיב כך שהמתבגרים ידברו / מאת אדל פייבר ואליין מייזליש, הוצאת לייף סנטר 2010

פייבר ומייזליש, צמד האמריקאיות שחיברו בעבר ספרים רבים בנושא יחסי הורים וילדים, משתפות פעולה גם בספר הזה, שיצא בשנה האחרונה בהוצאת לייף סנטר ומוקדש כולו למערכת היחסים שלנו עם בני העשרה. השתיים, שצברו להן שם כמומחיות ביחסי הורים וילדים ואף מעבירות סדנאות בתחום, מנסות לפלס דרך עבור ההורים לבניית יחסים קרובים, גלויים ורוחשי כבוד עם המתבגרים שלהם.
אם קראתם כבר את רב המכר הקודם של המחברות, “איך לדבר כך שהילדים יקשיבו ולהקשיב כך שהילדים ידברו”, המתייחס לקשר שלנו עם הילדים בגיל צעיר יותר, הרעיון הכללי כבר מוכר לכם, אולם כאן כאמור ישנה התאמה של התאוריה לחוויית ההתבגרות.
ההורים יוכלו ללמוד כיצד לבטא כעס כלפי המתבגר מבלי לפגוע בו; כיצד ליישב קונפליקטים בדרכי נועם; כיצד לעודד את המתבגר להביע את דאגותיו, לשתף פעולה, ליטול אחריות ועוד. המתבגרים יוכלו ללמוד מהספר (אם ישכילו ויסכימו לקרוא בו) כיצד לתקשר עם הוריהם בצורה טובה יותר; באיזו דרך להביע את אי הסכמתם כלפי ההורים בדרך נעימה ומכבדת את הזולת, ועוד.
המחברות דנות בנושאים כמו רגשות, עונשים, חברים, משפחה, מיניות ואפילו סמים. לא תמיד הכל מצליח כשמנסים ליישם בבית, אבל בהחלט שווה לנסות לאמץ את הגישה הכללית, בייחוד אם המתבגר משתף פעולה ומוכן לקרוא יחד אתכם עצות יעילות המשולבות בספר.
יש לציין כי סדנאות ברוח התובנות והכלים השזורים בספריהן של פייבר ומייזליש מועברות להורים על ידי לייף סנטר – המרכז להורות מקושרת בישראל
www.lifecenter.org.il