fbpx

מעמסה כבדה

מעמסה כבדה

הם כל כך צעירים וכבר מתלוננים על כאבי גב ועל צוואר תפוס! מהם הגורמים לכאבים כאלה בגיל העשרה? האם עקמת בהכרח גורמת לכאבים? ומה אפשר לעשות כדי להפחית מילדינו את העומס? נותנים גב


מקובל לשייך כאבי גב וצוואר תפוס לאוכלוסיית המבוגרים. הילדים והמתבגרים פעילים יותר, חווים הרבה פחות סטרס ולרוב גם בעלי הרגלים נכונים יותר. האומנם? כמה מתבגרים אתם מכירים שיושבים להכין שיעורי בית או ללמוד לבחינות מול שולחן? רוב המתבגרים שאני מכירה משתרעים על השטיח מול הטלוויזיה ומזפזפים בין הלימודים לערוצים, לפחות חלק מהזמן. עם יד על הלב, אני עצמי זנחתי את הספרייה היפה שלי בחדר לטובת השטיח שבסלון אי שם לקראת התיכון, וגם בשנותיי באקדמיה לא הצלחתי להיגמל מהמנהג המגונה הזה. הבעיה היא שהיום, גם בזמן שהילדים לא יושבים מול הספרים והמחברות שלהם סביר להניח שתמצאו אותם מול המחשב (בין היתר לצורך הכנת השיעורים), ואם לא די בכך הם לעתים קרובות מקלידים ומשוחחים בטלפון בו זמנית בזמן שהצוואר שלהם צועק “הצילו”. ועוד לא אמרנו כלום על כך שרובם ממעיטים בפעילות גופנית מכל סוג, ושמשקל הילקוטים שהם נושאים לבית הספר רק הולך וגדל משנה לשנה. מה כל זה עושה לגב ולצוואר שלהם?

בעיקר בשל יציבה לקויה

“בעשור האחרון, עם חדירת הטלוויזיה והמחשב האישי לכל בית, ילדים יושבים זמן ממושך יותר מול מסך המחשב והטלוויזיה, לפעמים אפילו בו זמנית”, אומר ד”ר ברק לוריא, כירופרקט. לדבריו, התקופה שקדמה לטלוויזיה ולמחשב היטיבה עם בריאות הגב של ילדינו. “הילדים היו יושבים אז בעיקר במהלך שהותם בבית הספר ולא מעבר לכך, אך כיום ילדים ומתבגרים יושבים שעות ארוכות מעבר לשעות הלימוד, בין היתר לצורך משחק במחשב”.
באיזה גיל עשויים ילדים להתלונן לראשונה על כאבי גב?
“ככל שילדים יושבים זמן ארוך יותר במהלך היום ובגילאים צעירים יותר, כך גובר הסיכוי שבשלב מסוים בגיל העשרה הם יחושו בכאבי גב. זו הסיבה לכך שעם השנים הולך ויורד הגיל שבו ילדים סובלים לראשונה מכאבים מהסוג הזה. מניסיוני, אפילו ילדים בגן יכולים להתחיל לסבול מכאבי גב כתוצאה מיציבה לקויה”.
מהם הגורמים העיקריים לכאבי גב אצל מתבגרים ובני נוער?
“הכאבים קשורים בעיקר ביציבה לקויה. שילוב של ישיבה ממושכת, סחיבת תיקים כבדים לבית הספר וחוסר בפעילות גופנית מגבירים את הסיכויים לכך כבר מגיל צעיר”. ד”ר לוריא מציין גם סיבות אחרות, הקשורות בפציעות ספורט ועומס גדול על שלד הגוף בתקופות גדילה.
“שכיבה ממושכת על הרצפה והישענות היד על הצוואר בהחלט יכולים לגרום לכאבים ומתח”, הוא מוסיף. “באחרונה התקשרו אליי הורים מבוהלים לילד בן שבע, שבמשך יומיים צווארו היה תפוס לצד ללא יכולת להניעו בלי כאב. התברר שבמסיבת יום הולדת שקדמה לכך הוא שכב על הרצפה ונתמך בידו למשך כחצי שעה, בזמן שסופר להם סיפור מרתק. מיד עם קומו נתפס צווארו. הישיבה הממושכת והלחץ על חוליות הצוואר גרמו לנעילת הצוואר, ורק לאחר כמה ימים וכמה טיפולים חזר צווארו לתקינות מלאה”.
מה עושים כשהצמיחה המהירה לגובה לקראת גיל ההתבגרות מובילה לכאבי גב?
“מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת, לשפר את היציבה ולהימנע מעומס על השלד, אומר ד”ר לוריא ומוסיף כי גם ישיבה ממושכת בכיסא ללא תמיכה מגבירה את הסיכוי לכאבים כאלה, בדיוק כמו אצל מבוגרים.
האם פריצות דיסק ועקמת הן תופעות שכיחות בקרב מתבגרים?
“פריצת דיסק אצל מתבגרים היא נדירה, אך עקמת היא תופעה שכיחה יותר. העקמת (סטייה של עמוד השדרה לצד) נחשבת מחלה אידיופטית, כלומר כזו שאין לה הסבר מדעי מוכח, אם כי נמצא קשר גנטי אצל הסובלים מהבעיה. לרוב מאובחנת העקמת בגיל העשרה המוקדם וניתן לטפל בה עד גיל 21, אולם בדרך כלל היא אינה קשורה להרגלים לא טובים”.
ד”ר לוריא מוסיף ומסביר כי ילדים ובני נוער עם עקמת לא בהכרח סובלים מכאבים, כל עוד אין לחץ על עצבי חוט השדרה.
מהו הטיפול במקרים של עקמת?
“הטיפול המקובל הוא חגורת גב מיוחדת, אך לדעתי שילוב של טיפולי כירופרקטיקה הכוללים מתיחות ומניפולציות לעמוד השדרה יכולים להקל ואף לעצור את התפתחות העקמת”.

הרפואה המשלימה יכולה לעזור

מיכל טאיטו, פיזיוטרפיסטית ומומחית לרפואה סינית המטפלת במרכז רפואות (www.refuot.co.il), מציינת כי ההסתכלות של הרפואה המשלימה על כאבי גב וצוואר אצל מתבגרים מתבססת על נסיבות סביבתיות כפי שפורט לעיל, ועל נסיבות שורשיות – כלומר עם איזה מטען גנטי נולד המתבגר, אילו מערכות בגופו חלשות ואילו מהן חזקות.
“אותו סוג של כאב בגב או בצוואר יטופל באופן שונה אצל שני מתבגרים בעלי מטען גנטי שונה”, היא מסבירה ומציגה שתי אסטרטגיות טיפול: “הנעה: ברפואה הסינית כאב מוגדר כקיבעון וכדי להפיגו יש להניע את האנרגיה והדם באזור הנוקשה והכאוב. הדבר נעשה באמצעות דיקור בנקודות שתפקידן לגרום להנעה. בחירת הנקודות תיעשה בהתאם לסוג הכאב – אקוטי או כרוני – ולמיקום הכאב”. טאיטו מציינת כי בנוסף לטיפול בדיקור ניתן להיעזר בטיפולי מגע, כמו שיאצו או טווינא, שממלאים אף הם תפקיד מרכזי וחשוב בהנעת האנרגיה ופיזור הכאב.
האסטרטגיה השנייה שטאיטו מציינת מכונה “חיזוק”. “המטרה היא לחזק את המערכות האנרגתיות החלשות המשויכות לסיבה השורשית”, היא מנמקת. “חולשה אנרגטית של הכליות או הטחול על פי תפיסת הרפואה הסינית עלולה להיות הגורם השורשי להתפתחות עקמת וכאבי גב, ולכן יש לחזקם. גם כאן ייבחרו נקודות דיקור מתאימות ובנוסף ניעזר בפורמולות צמחי מרפא ובהנחיות תזונתיות והתנהגותיות למתבגר”.

עוד בנושא

אין פוסטים נוספים בנושא זה
commentIcon

תגובה אחת

  1. קשה להאמין שאותם כאבי גב שמבוגרים נוטים לסבול מהם צצים בקרב ילדנו, אך המציאות, שבה ניתן למצוא את ילדנו ישובים רוב היום , כופה זאת עליהם. קיימות דרכים רבות לטיפול בבעיה כפי שצוין לעיל, החל מתזונה נכונה, פעילות גופנית – שהם הבסיס לחיים בריאים, וכלה (במידת הצורך) בטיפולי פיזיותרפיה. השאיפה כמובן להימנע משלב זה, אך במידה ויש צורך בטיפולים, חשוב לשים לב על ההתמדה לבל נחזור לאחור והטיפול לא יועיל.

הורים למתבגרים / מתבגרות?

גם אנחנו!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אחת לשבוע כתבה חשובה ומעניינת על ההתמודדות עם התבגרות הילדים שלנו בעידן הנוכחי.