מאת שרה שלום.
שייך לקטגוריית בלוגים, סבתא למתבגרת


שרה משתפת את נכדתה בזיכרונות מן העבר שמעורר בה כנס לדינו

נכדתי היקרה. לפני כשבוע ביקשת שנשב יחד על עבודת “שורשים” שקיבלת בבית הספר. שאלת אותי שאלות שונות עלי, על אמך, וגם על הוריי – סבא רבא וסבתא רבתא שלך. עניתי על כל שאלה ושאלה, ואת כתבת דברים מפי. עכשיו, כשאני יושבת במקום שאני יושבת, נזכרתי לפתע בשאלון הזה, בשאלותייך, בתשובותיי,  ואני מצרה על כך שלא השכלתי להנחיל לך חלק חשוב מהשורשים שלי ולהפוך אותם לשלך.

איפה את נמצאת, סבתא?

 

אני משתתפת בכנס ששמו “דיאס דה לצ’ה אי מייל”, שפירושו בלדינו “ימי חלב ודבש”. אני שרה עם אחותי שירי לדינו, ושתינו מתמוגגות מנוסטלגיה דביקה ומתקתקה שהשירים האלו משרים בנו. ואני – בתוך השמחה הגדולה והחמימות שפושטת בי למשמע קולותינו ולמראה חיוכינו המשתלבים זה בזה – נעצבת מעט אל לבי.

סבתא, מה זה לדינו?

את זוכרת שכתבת בעבודת השורשים שסבא רבא שלך נולד בעיר סלוניקי שביוון?

כן.

בסלוניקי חיו צאצאים של יהודים שגורשו מספרד. הם דיברו ביניהם בשפה שהיא ספרדית מעורבת בעברית, שנקראת לדינו. הם לא רק דיברו בשפה הזו, אלא גם למדו ויצרו בה, סיפרו סיפורים ושרו שירים. בתקופת השואה, רבים מאנשי סלוניקי הושמדו ואלפים מעטים נותרו בחיים…

ובתוכם גם אבא שלך?

כן. אבא שלי וחבריו שרדו בשואה ועלו לארץ. הם המשיכו לדבר ביניהם בלדינו, כמו בבית ההורים, בכל פעם שהתאספו יחד, וגם התרפקו על הסיפורים והשירים שעליהם גדלו.

את הבנת לדינו כשהיית ילדה?

הייתי חייבת להבין. להבין את השיחות של המבוגרים. להבין כשמבקשים ממני להביא מאפרה לסיגריות או מטלית לשולחן. להבין את הסיפורים על ג’וחא ולצחוק עם כולם. וגם את השירים הבנתי. השירים הנהדרים שאבא שלי אהב לשיר גם לבד אבל במיוחד בחברותא. אחותי ואני היינו מצטרפות אל המזמרים ושרות יחד איתם בהנאה גדולה. לא תמיד הצלחנו להבין את כל המילים ששרנו, לעתים הבנו רק את חלקן, אבל השמחה והאחווה של השירה המשותפת הזו חלחלו עמוק עמוק בנפשותינו .

עכשיו, כששתינו יושבות בכנס הלדינו ומתרפקות על השירים והסיפורים מבית אבא ועל זיכרונות ילדותנו הרחוקה, ברגעים אלו, באמצע השמחה הגדולה, אני מצטערת על כך ש…

סבתא, איך זה שאף פעם לא סיפרת לי סיפור בלדינו? לא שרת לי שיר בלדינו?

לא יודעת, על זה בדיוק אני מצטערת.

ומה אתן אומרות, סבתות? אשמח לקרוא את תגובותיכן (גם סבים יכולים) .

לפוסט האחרון של שרה: מרד הנעורים

יש גם נערות מוכות!

איך נפקח על הילדים בפייסבוק?