שמי נירית צוק, אני עיתונאית, בעלת MA במחקר תרבות הילד והנוער ו-MA בספרות עברית באוניברסיטת תל אביב. בנוסף אני מרצה בנושא בריונות ברשת בבתי ספר, בחברות ובארגונים. במסגרת המומחיות שלי, אני מתארחת בתוכניות טלוויזיה שונות, בנושאים הקשורים להורות ובני נוער. בין היתר בתכנית של פאולה וליאון, באייטמים בנושאים שונים בתוכנית “סדר יום” ובתוכנית “העולם הבוקר” של אברי גלעד והילה קורח. כמו כן אני אני מגישה את תוכנית הרדיו השבועית “הורים און ליין” ברדיו סול, שבה אני מארחת מומחים שונים להורות ומשוחחת עימם על נושאים אקטואלים שרלוונטים למתבגרים ולהורים בישראל. אני כותבת בנושא הורות ב-Ynet, זאת בנוסף לבלוג שלי שם, שנקרא “אמא מתבגרת”. בנובמבר 2011 הקמתי את פורטל “עשר פלוס”, המטפל במגוון נושאים שמעסיקים הורים למתבגרים ובני נוער, משלל זוויות וחוויות הוריות. כיום אני משמשת כמנכ”לית והעורכת הראשית של האתר.

צילום: איה הקטין

צילום: איה הקטין

למה הקמתי את האתר?

הקמת האתר נבעה מצורך שעלה מהשטח: במשך הרבה שנים הייתי עיתונאית בנושאי משפחה, וראיתי שיש בתקשורת התייחסות רחבה לתחומי הריון, לידה והגיל הרך. אולם כאמא לילדים וכעיתונאית, הייתה חסרה לי התייחסות להורים לילדים מגילאי עשר ומעלה – מה שמכונה כיום “המתבגרים החדשים”, אלו הם הילדים של עידן האינטרנט והרשתות החברתיות, שמתבגרים מוקדם יותר ובאופן שונה מכפי שאנחנו התבגרנו כשהיינו בגילם.

מהו “עשר פלוס”?

“עשר פלוס” הינו מגזין אינטרנט ייחודי הפועל כאתר ללא מטרות רווח. הרעיון העומד מאחורי המגזין הוא לספק להורים מידע מקצועי ומעניין, ובד בבד להפוך אותם לקהילה ולהעניק להם תחושת שייכות. באתר עולות כתבות בתחומים שונים: חינוך, תרבות, בריאות, פסיכולוגיה, אופנה ועוד, כשכולם כאמור נעים סביב עולמם של המתבגרים והוריהם. צוות המומחים של האתר כולל גם פסיכולוגים, סקסולוגים, עובדים סוציאליים, מומחי נוער בסיכון, המציגים מאמרים מקצועיים. זאת לצד בלוגים חווייתיים של הורים ומתבגרים, ביקורות ספרים וסרטים, המלצות על אירועים וכדומה.

“ילדי הסמארטפונים” – הרצאה להורים, צוותים חינוכיים ובני נוער

יותר ויותר מתבגרים חשופים להתעללות ופגיעות אלימות באמצעות סמארטפונים וברשתות חברתיות. על פי המחקרים, גיל ההתבגרות היום מתחיל כבר בגיל 9-10, וכבר מגיל זה המתבגרים חשופים לכל חומר שנמצא באינטרנט, ללא התאמה לגיל, ללא סינון וללא פיקוח. אנחנו, הורים ומורים, לא תמיד מודעים לכך שלילדים יש עולם שלם משל עצמם, ולא תמיד נוטלים בו חלק. כיצד נצליח לחבור לעולמו של המתבגר? כיצד נצליח למנוע את מקרה האלימות הבא? בהרצאה שיצרתי במיוחד עבור הורים למתבגרים ולאנשי חינוך, אני מעניקה הצצה מעניינת על חיי בני הנוער בארץ ותרבותם הדיגיטלית, הבנה לעומק של תרבות המסכים והשפעתה על בני הנוער וטיפים יישומיים להתמודדות יום יומית.

הנחיית פאנלים: הורים, מתבגרים ואנשי מקצוע

לצד ההרצאות אני גם יוזמת ומנחה פאנלים בנושאים שונים בהם משתתפים בני נוער, סיירות הורים ומועצת הורים ארצית, וכן מומחים ממכון אדלר, למשל פאנל בנושא איך עוברים את החופש הגדול בשלום? ופאנל בנושא אלכוהול ובני נוער

לטורים בעיתונות הכתובה:

לראיונות בטלוויזיה:

 

 

מאמרי דעה שכתבתי ופורסמו בתקשורת: