שמי נירית צוק, אני עיתונאית, בעלת , MA במחקר תרבות הילד והנוער ו MA בספרות עברית באוניברסיטת תל אביב, ומרצה בנושא בריונות ברשת בבתי ספר, חברות וארגונים. בנובמבר 2011 הקמתי את מגזין “עשר פלוס” להורים למתבגרים, ומאז אני המנכ”לית והעורכת הראשית של האתר. מגזין “עשר פלוס” מטפל במגוון נושאים שמעסיקים הורים למתבגרים ובני נוער, משלל זוויות וחוויות הוריות.

למה הקמתי את האתר? הקמת האתר נבעה מצורך שעלה מהשטח. במשך הרבה שנים הייתי עיתונאית בנושאי משפחה, וראיתי שיש בתקשורת התייחסות רחבה לתחומי הריון, לידה והגיל הרך. אולם , כאמא לילדים וכעיתונאית, הייתה חסרה לי התייחסות להורים לילדים מגילאי עשר ומעלה – מה שמכונה כיום “המתבגרים החדשים”. אלו הם הילדים של עידן האינטרנט והרשתות החברתיות, שמתבגרים מוקדם יותר ובאופן שונה מכפי שאנחנו התבגרנו כשהיינו בגילם.

צילום: איה הקטין

צילום: איה הקטין

מהו “עשר פלוס”? “עשר פלוס” הינו מגזין אינטרנט ייחודי הפועל כאתר ללא מטרות רווח. הרעיון העומד מאחורי המגזין הוא לספק להורים מידע מקצועי ומעניין, ובד בבד להפוך אותם לקהילה ולהעניק להם תחושת שייכות. באתר עולות כמעט כל יום כתבות בתחומים שונים: חינוך, תרבות, בריאות, פסיכולוגיה, אופנה, ועוד. צוות המומחים של האתר כולל פסיכולוגים, סקסולוגים, עובדים סוציאליים, מומחי נוער בסיכון, ועוד, המציגים מאמרים מקצועיים לצד בלוגים חווייתיים של הורים, ביקורות ספרים וסרטים, ועוד.

אני משתתפת בתוכניות טלוויזיה שונות בנושאים שונים הקשורים להורות ובני נוער. בין היתר בתכנית של אורלי וגיא, באייטמים בנושאים שונים בתוכנית “סדר יום” של בן כספית וגל גבאי, בתוכנית “העולם הבוקר” של אברי גלעד והילה קורח, ועוד. כמו כן אני מתראיינת בנושאים שונים לתכניות רדיו. אני בעלת בלוג קבוע ב-Ynet הורים שנקרא “אמא מתבגרת”, ובלוג שאותו אני כותבת עם בתי שיר בסלונה ונקרא “שיר ונירית – מדברות על זה“.

ההרצאה שלי: שיימינג ואלימות בני הנוער ברשת

מחקרים מציגים נתונים מדאיגים על בני הנוער: גיל ההתבגרות החדש מתחיל היום בגילאי 9,10 ,
והמתבגרים חשופים ליותר התעללות ופגיעות אלימות באמצעות סמארטפונים וברשתות חברתיות.
המתבגרים ובני הנוער חשופים כיום לכל חומר שנמצא באינטרנט ללא התאמה לגיל, ללא סינון וללא פיקוח.

אנחנו, הורים ומורים, לא תמיד מודעים לכך שלילדים יש עולם שלם משל עצמם, ולא תמיד נוטלים בו חלק. כיצד נצליח לחבור לעולמו של המתבגר? כיצד נצליח למנוע את מקרה האלימות הבא?
בהרצאה  בהרצאה תקבלו  זווית מעניינת על חיי בני הנוער בארץ ותרבותם הדיגיטלית,
הבנה לעומק של תרבות המסכים והשפעתה על בני הנוער וטיפים יישומיים להתמודדות יום יומית.

הרצאה להורי חטיבות ותיכונים: המציאות הווירטואלית- האם כדאי לעקוב אחר הילדים?

לבני הנוער ישנו עולם שלם שכולל: חרמות, סקסטינג, שיימינג ואלימות ברשת. אנו, כהורים ומורים, איננו מעורבים בו אך חוששים מאד. אחנו שואלים את עצמנו: כיצד ניתן להתמודד עם המצב הזה? כיצד נדע שהילד שלנו אינו עתיד להיות הקורבן הבא? כיצד נגיע למצב שבו הילד שלנו ישתף אותנו במה שעובר עליו? מדי פעם יוצאת לאור אפליקציה חדשה אשר מטרתה הינה לאפשר לנו לעקוב אחר הילד. אך האם זהו הפתרון הנכון למצב?

בהרצאה מוצגת  זווית מעניינת על חיי בני הנוער בארץ ותרבותם הדיגיטלית, הבנה לעומק של תרבות המסכים והשפעתה על בני הנוער וטיפים יישומיים להתמודדות יום יומית

הנחיית פאנלים: הורים, מתבגרים ואנשי מקצוע

יוזמת ומנחה פאנלים בנושאים שונים בהם משתתפים בני נוער, סיירות הורים ומועצת הורים ארצית וכן מומחים ממכון אדלר.

פאנל בנושא: איך עוברים את החופש הגדול בשלום?

פאנל בנושא: אלכוהול ובני נוער

לטורים בעיתונות הכתובה:

 

לראיונות בטלוויזיה:

 

מאמרי דעה שכתבתי ופורסמו בתקשורת: